neděle 17. července 2011

Králova přízeň

23. června vyjde na stáních za 149 korun DVD s filmem Králova přízeň (The Other Boleyn Girl) natočený v roce 2008. Film byl natočen podle stejnojmenné knižní předlohy od anglické autorky Philippy Gregory.

knižní předloha


 
trailer:


Historický výpravný velkofilm Králova přízeň se odehrává na dvoře Jindřicha VIII. Zrada i milostné vztahy se odvíjejí na pozadí událostí, které odstartovaly anglickou reformaci. Strhující příběh plný lásky, touhy a intrik vypráví o vztahu dvou sester, Anny (Natalie Portman) a Mary (Scarlett Johansson) Boleynových, které bojují o přízeň krále (Eric Bana). Život mladičké Mary je lemován rozhodnutími jejího otce a strýce. Ve chvíli, kdy se král začne ohlížet po milence, mají Boleynovi v ohni hned dvě želízka. Jejich cestu vzhůru po společenském žebříčku nesmí nic ohrozit. V dobách, kdy o osudu žen rozhodovala rodina, Mary následovala pravidla a Anna se rozhodla vzepřít. Touží zvítězit nejen nad svou sestrou, ale i nad samotnou Kateřinou Aragonskou. Chce se stát královnou Anglie. (oficiální text distributora)

Interview s upírem/Interview with vampir (USA/1994)

Nemám ráda horory. Vůbec. Nikdy se na ně nekoukám. Jediné 2 výjimky jsou - Interview s upírem a Van Hellsing.

Ačkoli se jedná o horor, najdou se scény, kdy se zasmějete. Z webu kfilmu.net jsem zkopírovala některé hlášky:
Lestat: Tvé tělo umírá. Nevšímej si toho.

Lestat: Bůh zabíjí bez rozdílu, a my taky.

Louis: Plachetnice vystřídaly parníky, které chrlily nekonečné menu chutných cizinců.

Lestat: Pojeď se mnou do Paříže. Budeme tam moci ochutnat francouzskou... kuchyni
                a jiné další

Lestat je opravdový démon. V sarkasmu se mu vyrovná snad jen Claudie - malé monstrum, které strvořil společně s Louisem.

Příběh jejich prazvláštního vztahu začal roku 1791 v New Orleansu, kdy věčný upír Lestat pomohl překročit citlivému a přitažlivému mladíkovi Louisovi práh lidského utrpení. Louis v tu chvíli ale ani zdaleka netušil, že věčný život v nikdy nekončící noci je mnohem větším prokletím, než jakákoliv lidská bolest. (oficiální text distributora)




F. L. Věk (CSR/1970)

Černobílý třináctidilný seriál natočený na motivy pětidílného historického románu Aloise Jiráska jsem viděla prvně na ZŠ, ale tento týden snad poprvé kompletně celý.


Seriál celý, ale knihu jsem ani neotevřela. Kdysi jsem od Jiráska zkoušela číst román Temno, dlouho mi mé nadšení nevydrželo. Od pokusu mě vůbec neodradila prostorová rozměrnost (rozuměno tloušťka), ale když čtu už kdovíkolikátou stránku a ono furt nic! Opravdu nemám trpělivost. Jirásek musel být nesmírně pilný člověk s obrovským rozhledem, ale .... Já si prostě nemůžu pomoci. Zajímalo by mě, jestli za to může doba (uspěchaná, neradi čekáme, jsme nervní ... bla bla bla nebo jestli neumím číst) a zda se v minulosti jeho knihy opravdu četly a byly mezi čtenáři oblíbené - nebo se od vydání knih moc nezměnilo. Je to škoda, protože velikost panu Jiráskovi (ani jeho knihám) nelze upřít.


Zpět k seriálu. Vše začíná narozením malého Františka kupci z Dobrušky. Chlapec je nejen hudebně nadaný a snadno se učí. Kmotr chlapci domluví místo zpěváka ve sboru u jezuitských kněží v Praze. Díky tomu získá vzdělání, které by na vsi stěží získal - má neomezený přístup ke knihám (dokonce i k těm zakázaným - Rousseau, Diderot ...).


Doba se mění a panovník Josef II. ruší veškeré kláštery, které se nevěnují veřejně prospěšným činnostem - tedy i klášter Jezuitů, kde František žije. Vrací se domů, jeho otec mizitím rozprodá knihy, které Věk mladší zachránil tím, že je odkoupil. Sice se zadlužil, ale o knihy byl nebývalý zájem a tak nakonec vydělá. Peníze mu otec věnuje a František se rozhodne za ně v Praze dostudovat.

Přividělává si kondicemi. Díky tomu se seznamuje s pražskou měšťanskou rodinou a s Václavem Thámem. Mladý Věk s nelibostí sleduje sílící vliv německého jazyka. Měšťanstvo, které česky umí, dává přesto přednost němčině. Je to "cool", je to "in" (divný použít tenhle výraz, mluví-li se o 18. století).


Otec se dozví, že se jeho syn věnuje divadlu. To ho samozřejmě rozčílí - neposlal syna na studie, aby se stýkal s takovou chátrou a zanedbával studium. Ačkoliv se syn odmíne podrobit otcově vůli a odjet s ním domů, finanční situace jej přinutí změnit názor a pokorně se vrátit do Dobrušky jako marnotratný syn.





Z Františka L. Věka se po otcově smrti stává kupec - přebírá rodinný obchod. Nicméně z Prahy vozí česky psané a vlastenecké knihy, které ve svém obchodě zdarma půjčuje. Tím se stává mnohem důležitějším než si sám uvědomuje.



Někomu se seriál může zdát poměrně vleklý, zdlouhavý. Je to dáno tím, že režie věnuje velký prostor hudbě, která hrála ve Františkově životě velkou roli. Hudební výstupy v seriálu zabírají i několik minut. Uslyšíme tak například Figarovu svatbu, Dona Giovanniho, českou vánoční píseň, náboženské písně ...
Za nejkrásnější herečku filmu osobně považuji Janu Brejchovou hrající Paulu. Potom bych ještě zmínila Květu Fialovou, která ztvárnila paní Josefinu Duškovou. Až mě zarazilo, že byla tak moc krásná (mnohem mnohem hezčí než ve filmu Limonádový Joe).
Nemím, asi kdybych byla cizinec, nedala bych plný počet bodu, ale nejsem jím a tak: 10/10
Kdyby za nic jiného, tak alespoň za Věkovu maminku a Věka a jeho Márinku  ;-)  (a málem bych zapomněla - taky za ty haldy sněhu, které padaly, když byla zima)

knižní předloha: F. L. Věk - Alois Jirásek
jazyk: no samozřejmě čeština - vždyť je to o národním obrození

pátek 15. července 2011

trailer Jane Eyre (2011)

filmových adaptací Jany Eyrové nebude nikdy dost

Scaramouche/La Máscara de Scaramouche (FR, IT/1963)

Dívala jsem se na film z roku 1963 s Gerardem Barrayem v hlavní roli. Film si pamatuji z dětství, ale nejsem si jistá, kterou verzi. Italsko/francouzskou z roku 1963? Americkou natočenou roku 1952? Opravdu si nepamatuji. Připadají mi povědomé obě.


Baví diváky na tržištích, vyhrává souboje a dobývá srdce i ložnice krásných dam. Pod maskou se skrývá legendární představitel D´Artagnana ze Tří mušketýrů Gérard Barray! Francouzsko-španělsko-italský romantický film, při jehož sledování nezůstane jediné oko suché. Mladý bouřlivák Robert la Fleur jezdí od dětství s komedianty, a vystupuje jako oblíbená komická postava „Scaramouche“. V Paříži ho vyhledá markýz de la Suchill, aby se ho zeptal na jeho mládí, a především na jizvu na jeho hrudi. Domlouvá si s ním schůzku, ale den na to je nalezen mrtev, a Robert le Fleur je obviněn schovankou markýze de Suchill Dianou neúmyslně z jeho vraždy. Robert se snaží dokázat svou nevinu a s pomocí Diany se mu to daří. Nakonec se dostane na zámek svého otce, ale ještě musí být dáno spravedlnosti zadost a všichni intrikáni a vrazi musí být po zásluze potrestáni. (oficiální text distributora)

písničku ve filmu zpívá žena

Gerardovi dobrodružné filmy sluší. Tedy, jemu to v nich sluší. Film není takový ten akční á la Piráti z Karibiku nebo Harry Potter. Dřívější technika to nedovolovala. Kinematografie se posunula mílovými kroky dál. Zato má v sobě něco, co vás přiměje si jej pustit i po tolika letech. Viděla jsem ho v dětství a to že jsem dospěla mu vůbec na ničem neubralo. Pořád je to pro mě ten úžasný dobrodružný film.




To, že se ve filmu šermuje, snad není třeba zmiňovat. Nejslavnější a nejznámější je závěrečný souboj. Na youtube je dostupný pouze ten z americké verze. Těžko zhodnotit, který je hezčí. Nicméně oba jsou dlouhé. A neflákají to. Když se ve filmu odflákne šermířský souboj, je to pro mě jako by tím znehodnotili celý film.

Ještě se musím pozastavit nad jednou věcí - krásou dřívějších hereček. Jo, jo, dnes jsou také krásné - stejně jako tehdy byly i ošklivé a naopak. Jenomže dřív nebyla retuš v takové míře a oni jsou opravdu JINÉ. Neskákali okolo nich vizážisté, stylisté, retušéři ... Prostě jim tu jejich krásu mnohem víc věřím.


fotografie nalevo: Michéle Girardon
fotografie napravo: Gianna Marie Canale

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...